New Yorkban a világbajnoki döntő hetedik játszmája a 33. lépésben ért véget döntetlennel. A kihívó Szergej Karjakin játszott világossal, és 1.d4-gyel nyitott. A címvédő Magnus Carlsen a szláv védelmet választotta, majd a parti elfogadott vezércselű játszmává alakult. Karjakin a nyitásból nem hozott ki előnyt, Carlsen óvatlan bástyalépésével gyalogot vesztett, de különböző színű futók miatt orosz kihívójának egy pillanatra sem volt reális esélye. A gyors döntetlennel mindketten elégedettek voltak. A hétfői nyolcadik játszmában Carlsen játszhat világossal.

g7-f-b

A világbajnoki döntő ötödik játszmájának izgalmai után a sakkrajongók számára nem kis csalódást okozott, hogy a kihívó Szergej Karjakin egymást követő két világos partiban túlzottan is óvatosan játszott. A világbajnok Magnus Carlsen jó megnyitási felkészüléssel gond nélkül érte el a kitűzött célt. A 12 játszmásra tervezett finálé hajrájában háromszor a világos bábukat vezetheti.

g7-b-600

A hetedik összecsapás szláv védelemnek indult, elfogadott vezércsellé alakult. Carlsen a sokszor látott vezércsere helyett gyorsan döntött a 10…Hc6 mellett. Karjakin Hd2-e4 manővere cserékhez vezetett, sötét állása szemre tetszetősebb volt. A norvég világelső 16…Bc8 lépése könnyelmű volt, az orosz kihívó gyalogot nyert, de a különböző színű futós végjátékban nem volt esélye, hogy a legkisebb gondot is okozza ellenfelének. A 33. lépést követően meg is egyeztek a döntetlenben. A sajtótájékoztatón a játszmáról kevés szó esett, nehéz is lett volna ragozni a történteket. A döntetlennel láthatóan mindketten elégedettek voltak. Azt megtudtuk, hogy Karjakin végül nem vállalkozott a helikopteres városnézésre, de tervéről nem tett le. Carlsen mosolyogva megerősítette, hogy 6-6 estén tie-break döntene.

Moszkvában négy éve Viswanathan Anand és Borisz Gelfand a világbajnoki döntőt hét döntetlennel kezdte, majd az izraeli kihívó világossal megnyerte a nyolcadik partit, az indiai világbajnok villámgyőzelemmel egyenlített, majd a rájátszásban megvédte címét. Garri Kaszparov és Viswanathan Anand 1995-ös New York-i fináléjában nyolc remivel kezdtek a nagymesterek. Anand nyerte a kilencedik partit, Kaszparov azonnal egyenlített, majd megnyerte a 11. összecsapást is. Döntetlent követően újabb két győzelmet aratott, ezután négy remivel célba ért, 10,5-7,5-ös diadallal védte meg világbajnoki címét.

A világbajnoki döntő 7. játszmája:
Szergej Karjakin (orosz, 2772) – Magnus Carlsen (norvég, 2853) döntetlen (Elfogadott vezércsel, 33)

A világbajnoki döntő állása:
Magnus Carlsen – Szergej Karjakin 3,5 – 3,5
Magnus Carlsen – Szergej Karjakin döntetlen (Trompowski támadás, 42)
Szergej Karjakin– Magnus Carlsen döntetlen (Spanyol megnyitás, 31)
Magnus Carlsen (norvég, 2853) – Szergej Karjakin (orosz, 2772) döntetlen (Spanyol megnyitás, 78)
Szergej Karjakin– Magnus Carlsen döntetlen (Spanyol megnyitás, 94)
Magnus Carlsen – Szergej Karjakin döntetlen (Olasz megnyitás, 51)